Norge har nest høyest forbruk i Europa
Norge ligger på andreplass i Europa i konsum per innbygger, viser Eurostats årlige sammenligning av BNP justert for prisforskjeller.
Økonomi og næringsliv: – Bare Luxembourg var foran Norge på listen. Blant de nordiske landene hadde Norge det høyeste konsumet, sier seksjonssjef Espen Kristiansen i Statistisk sentralbyrå (SSB).
Norge og Nederland lå henholdsvis 21 og 20 prosent over EU27-gjennomsnittet. I motsatt ende finner vi Balkan-landene, som Serbia, Nord-Makedonia, Albania og Bosnia-Hercegovina, med konsum på rundt halvparten av gjennomsnittet.
Personlig konsum per innbygger er et uttrykk for mengden av varer og tjenester som forbrukes for å tilfredsstille et individs behov.
Norges personlige konsum per innbygger lå mellom 4 og 16 prosent høyere enn de andre nordiske landene i 2024. Nordmenn hadde det høyeste konsumet i Norden i kategoriene bolig, elektrisitet og brensel samt klær og sko, men betydelig mindre på mat og drikke enn nabolandene.
Når det gjelder bolig, elektrisitet og brensel har Norge det høyeste konsumet blant alle de europeiske landene som er med i statistikken.
– En av forklaringene er at relativt til andre land i Nord- og Vest-Europa er leieprisene som brukes til å verdsette dette konsumet, ikke så høye i Norge. Vi har også større boliger enn i mange land som er mer tettbygde, sier Kristiansen.
Statistikken viser en klar sammenheng mellom BNP og personlig konsum per innbygger. Land med høyt BNP har også stort sett et høyt personlig konsum i Europa.
(©NTB)








