Foreslår å legger ned Kolnes barnehage og ta imot 50 flyktninger
Flertallet i formannskapet i Karmøy kommune går inn for å legge ned barnehagen på Kolnes, samtidig som de vil ta imot 50 flyktninger.
Kommuneøkonomi: Sju partier, Ap, Høyre, KrF, SP, SV, MDG og Karmøylista, har blitt enige om et felles budsjett for Karmøy kommune. Varaordfører May Synnøve Rygh (KrF) beskriver budsjettet som blant de mest krevende kommunen har hatt, med et merforbruk på 80 millioner kroner og et omstillingsbehov på 350 millioner kroner.
– Dette er et budsjett med fokus på forebygging og tidlig innsats. Vi prioriterer de mest sårbare, og vil bygge en robust kommune for framtiden, uttalte Rygh.
Budsjettet innebærer at Håvik skole beholdes, mens Kolnes barnehage legges ned, som kommunedirektøren opprinnelig foreslo. Innen grunnskolen kuttes totalt 12,6 lærerstillinger, men sju stillinger reddes. Tilbudene «Tett på» for førskolebarn og sosiallærer på barnetrinnet beholdes. Kulturskolen kuttes med 15 prosent, langt mindre enn de 50 prosentene som var foreslått av administrasjonen, og idrett og frivillighet får fortsatt støtte.
Prosjekter som Ny Åkra skole fremskyndes til 2026. Bibliotekfilialene på Åkra, Skudenes og Norheim får meråpent tilbud, med én ansatt tilsynsvakt. Karmøy kino får et mindre kutt på 500.000 kroner. Formannskapet har også besluttet å øke eiendomsskatten midlertidig, frem til netto driftsresultat når måltallet.
Fremskrittspartiet (FrP) fremmet et alternativt budsjett som vernet alle skolene, samtidig som de ønsket kraftige kutt i byråkrati og administrasjon. FrP ville kutte 59 stillinger i kommunen, redusere leder- og mellomlederstillinger, og hente ut midler fra KLP-fondene. Forslaget fikk tre stemmer, mens fellesbudsjettet fra de sju samarbeidspartiene fikk åtte stemmer.
– Vi prioriterer tjenester nær folk, og setter folk først. Kutt som rammer skoleelever og eldre vil vi stoppe. Dette er kjerneoppgaver som ikke skal være salderingsposter, uttalte Geir Aarvik (FrP).
50 nye flyktninger i kommunen
Formannskapet vedtok samtidig å ta imot 50 nye flyktninger i 2026. Forslaget fikk flertall med seks stemmer. Arbeiderpartiet og KrF understreket viktigheten av å opprettholde kapasitet og kompetanse innen integreringsarbeidet.
– Vi er en stor kommune. Da er det viktig at vi har den største ytterdøra som blir åpnet opp, og den største hjertedøra, uttalte Jarle Nilsen (Ap) .
Fremskrittspartiet (FrP) og Karmøylista ønsket færre flyktninger på grunn av presset i boligmarked og kommunens økonomi. FrPs forslag om å begrense antallet til 30 fikk fem stemmer.
Krevde full statlig finansiering
I forkant av formannskapsmøtet påpekte Geir Årvik at kommunestyret tidligere har vedtatt at Karmøy ikke skal bosette flyktninger dersom tiltakene ikke er fullt finansiert av staten.
– Det vedtaket må ligge fast. Likevel opplever vi at kommuneadministrasjonen ikke vil oppgi de reelle kostnadene knyttet til flyktninger når vi etterlyser tallene, utalte han til Radio Haugaland 25. november.
Andre prioriteringer i budsjettet:
-
Åkra skole: Fremskyndet konseptutvikling og prosjektering, vurdering av OPS-løsninger.
-
Eiendomsskatt: Midlertidig økning til netto driftsresultat når målet er nådd, deretter gradvis tilbakeføring til 2025-nivå.
-
Kommunale bygg: Tempoet i salg av unødvendige bygg økes for å styrke økonomien.
-
Slettafeltet: Fremskyndet boligbygging for å skaffe tomter til innflyttere og øke inntekter.
-
Startlån: Forsøksordning vurderes for førstegangskjøpere.
-
Parkeringshus i Kopervik sentrum: Sikres, men ikke oppgraderes.
-
Ny Eikjeveg: Prosjektet videreføres med planlagt arm til Dølevegen for tryggere innkjørsel til E134.
Budsjettet skal behandles i kommunestyret 15. desember.








