Menu
Indiske flyselskaper pålegges å sjekke drivstoffbryterne på sine Boeing-fly etter flyulykken som kostet 260 mennesker livet i Ahmedabad i juni. En foreløpig rapport fra havarikommisjonen antyder at drivstofftilførselen ble kuttet kort tid etter avgang. Foto: Ajit Solanki / AP / NTB

Indiske flyselskap må sjekke drivstoffbrytere

Indiske myndigheter har gitt landets flyselskaper ordre om å sjekke bryterne for drivstofftilførsel på Boeing-fly etter flystyrten i Ahmedabad i juni.

Av NTB | 15.07.2025 09:33:59

Ulykker og naturkatastrofer: En foreløpig rapport fra Indias havarikommisjon viste i helgen at drivstofftilførselen ble kuttet og at bryteren sto i «av»-posisjon kort tid etter avgang. 260 mennesker mistet livet da flyet – en Boeing 787–8 Dreamliner – styrtet. Kun én av de 242 om bord overlevde. 19 personer på bakken døde i ulykken.

Rapporten sier ikke noe om ansvar, men påpeker at en av pilotene spør den andre hvorfor han hadde kuttet drivstofftilførselen. Den andre piloten svarer at han ikke har gjort det.

Mandag utstedte det indiske luftfartstilsynet (DGCA) en ordre om å sjekke funksjonen som låser drivstoffbryteren. Beskjeden kom etter at Boeing uttalte til flyselskapene at låsefunksjonen på deres fly er sikker.

Amerikanske luftfartsmyndigheter har anbefalt inspeksjon av låsemekanismen for å sikre at den ikke kan endres ved et uhell.

Flere flyselskaper i India og i andre land har allerede begynte å kontrollere drivstoffbryterne.

Det norske Luftfartstilsynet sier til NTB at de har god dialog med norske aktører som bruker den samme flytypen.

– Anbefalingen fra rapporten er kjent, og vi har ingen bekymringer til hvordan dette blir fulgt opp hos operatørene, skriver fungerende kommunikasjonsdirektør Mali Malmedal i en epost.

(©NTB)

Flere nyheter: