Norge har meldt inn det nye klimamålet til FN: – Vi kan være stolte
Regjeringen er stolte etter å ha sendt av gårde sitt nye klimamål til FN. Utslippene skal ned med 70 til 75 prosent innen 2035. Ikke bra nok, mener MDG.
Vær: – Vi melder inn et ambisiøst klimamål for 2035. Det kan vi være stolte av, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen i en pressemelding.
Norge har nå forpliktet seg til å kutte klimagassutslippene med 70 til 75 prosent innen 2035, sammenlignet med 1990.
Regjeringen slet lenge med å få flertall i Stortinget for sitt foreslåtte mål, men etter en kronglete forhandlingsrunde en intens innspurt lyktes det: Ap, Høyre og Venstre gikk sammen om klimagasskuttet.
– Vi styrker nå klimamålene våre ytterligere, så vi kommer nærmere målet om å begrense oppvarmingen til 1,5 grader, sier Bjelland Eriksen.
Norges nye klimamål for 2035 kommer i tillegg til det eksisterende klimamålet for 2030. Begge målene er lovfestet i klimaloven og meldt inn til FN under Parisavtalen.
– Dette klimamålet er ikke ambisiøst, men innholdsløst. Regjeringen, Høyre og Venstre har sørget for at vi fint kan nå dette målet uten å kutte mer utslipp i Norge. I stedet kan vi bare kjøpe kvoter i afrikanske land og EU, sier MDG-leder Arild Hermstad.
Opprinnelig ville regjeringen ha et bredt forlik.
MDG er ikke fornøyde med det regjeringen melder inn.
(©NTB)