5,6 prosent lønnsøkning for ansatte med minstelønn
Forbundet Styrke og Norsk Industri er enige om en økning på 5,6 prosent på skiftsatser og minstelønninger for ansatte i store industrikonsern.
Arbeidsliv: I slutten av forrige uke kom forbundet Styrke og Norsk Industri til enighet i mellomoppgjøret for 2025. Oppgjøret omfatter i overkant av 7700 medlemmer i elektrokjemisk industri og innebærer en økning på 5,6 prosent for skiftsatser og minstelønninger.
– Vi er godt fornøyde med resultatet, som gir en solid lønnsforbedring for våre medlemmer, sier forhandlingsleder Ommund Stokka i Styrke til forbundets hjemmeside.
Elektrokjemisk overenskomst dekker ansatte i blant annet Hydro, Elkem, Yara, Glencore, Bilfinger og Alcoa. Avtalen er en minstelønnsavtale, noe som betyr at forhandlingene nå fortsetter lokalt i de ulike bedriftene for ytterligere lønnsjusteringer.
Industribransjen er inne i en periode med høye krav til både kompetanse og produksjon, og lønnsøkningen kommer i kjølvannet av krav om bedre kompensasjon i et stramt arbeidsmarked. Forbundet Styrke uttrykker optimisme for de videre lokale oppgjørene.