Connect with us

Lokalt

22-åring fraktet kokain for å få slettet gjeld – dømt til 27 måneders fengsel

Publisert

den

FOTO: E. Solberg / Radio Haugaland

En 22 år gammel mann fra Haugesund er dømt til 27 måneders fengsel etter å ha fraktet nær et halvt kilo kokain. Ifølge retten gjorde han det for å få redusert en stor gjeld knyttet til gambling og narkotika.

Krim: Mannen ble stanset av politiet på ferjekaien i Mortavika i februar. I bilen fant politiet 498,3 gram kokain med en renhetsgrad på 93 prosent – en mengde med en anslått gateverdi på nær 500.000 kroner.

Skulle få redusert gjelden

I Haugaland og Sunnhordland tingrett forklarte 22-åringen at han hadde opparbeidet seg flere hundre tusen kroner i gjeld gjennom gambling og narkotika.

Ifølge dommen fikk han i oppdrag å hente en pakke med kokain i Sør-Rogaland. Som betaling skulle gjelden hans reduseres med 15.000 kroner.

Retten legger denne forklaringen til grunn i dommen.

Annonse

Dømt for kokain og cannabis

22-åringen er også dømt for å ha kjøpt inn 285 gram cannabis få dager før transportoppdraget.

Han er tidligere dømt for vold og har flere påtaleunnlatelser for narkotikaforhold.

Retten mener den store mengden kokain gjør at saken må straffes med ubetinget fengsel, selv om mannen erkjente straffskyld og fikk strafferabatt.

Fikk avslag på narkotikaprogram

Mannen ba om å få gjennomføre narkotikaprogram med domstolskontroll i stedet for fengsel.

Tingretten kom imidlertid til at han ikke var i en rehabiliteringssituasjon som oppfylte vilkårene, og dømte ham til 27 måneders ubetinget fengsel. I tillegg blir kokainen og mobiltelefonen hans inndratt.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige