Connect with us

NTB

Zelenskyj snakket med kongen om bortførte barn: – Vi må få alle barna hjem

Da Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj møtte kong Haakon tirsdag, tok han opp situasjonen til de mange barna som er bortført til Russland under krigen. Da Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj møtte kong Haakon tirsdag, tok han opp situasjonen til de mange barna som er bortført til Russland under krigen.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Da Volodymyr Zelenskyj møtte kong Haakon, tok han opp situasjonen til de mange barna som er bortført til Russland under krigen. Foto: Ole Berg-Rusten / POOL / NTB

Da Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj møtte kong Haakon tirsdag, tok han opp situasjonen til de mange barna som er bortført til Russland under krigen.

Ukraina: – Vi må få hvert eneste ukrainske barn hjem, skriver presidenten på X.

Et stort antall ukrainske barn befinner seg i Russland etter å ha blitt ulovlig deportert eller tvangsoverført dit. For bare et par uker siden vedtok den norske regjeringen å øke støtten til arbeidet med å få dem tilbake. Midlene skal bidra til å spore de savnede og få flere hjem.

Nå tok altså presidenten spørsmålet opp med Norges nye konge.

– Vi diskuterte hva vi kan gjøre for å få dette til å skje, fortsetter han i innlegget sitt.

Annonse

I innlegget beskriver han også situasjonen i den russiskokkuperte byen Olesjky som forferdelig.

– Vi gjør alt vi kan for å hjelpe vårt folk i Olesjky, skriver Zelenskyj, som samtidig takker Norge for å stille opp for Ukraina og det ukrainske folk.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige