Connect with us

NTB

Zelenskyj besøker Norge i dag

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj besøker i dag Oslo for samtaler med statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). Støre sier han gleder seg til møtet. Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj besøker i dag Oslo for samtaler med statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). Støre sier han gleder seg til møtet.

Published

on

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj besøker Norge igjen tirsdag. Her sammen med statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) under et besøk i november i fjor. Foto: Javad Parsa / NTB

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj besøker i dag Oslo for samtaler med statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). Støre sier han gleder seg til møtet.

ukraina: – I dag skal Ukrainas president også besøke Norge, sier hans talsmann Sergij Nykyforov under et pressemøte tirsdag.

Støre sier i en uttalelse at han er glad for å kunne ta imot Zelenskyj i Norge for fjerde gang.

De to skal ha et bilateralt møte før en arbeidsmiddag.

Viktig partner

– Ukraina er ikke bare den største mottakeren av norsk støtte, det er også en viktig partner som bidrar til å styrke norsk sikkerhet. Erfaringene ukrainerne får ved fronten, er viktige for å utvikle vårt eget forsvar. Jeg ser fram til å diskutere hvordan vi kan styrke samarbeidet som vi har gjensidig nytte av, sier Støre i en pressemelding fra Statsministerens kontor.

Annonse

Den ukrainske presidenten møter også Tysklands forbundskansler Friedrich Merz i Berlin tirsdag, og har således et tett program. Nykyforov bekreftet tidligere at Zelenskyj var på plass i Berlin.

Det er innført midlertidige luftfartsrestriksjoner i deler av Oslo og Romerike i forbindelse med besøket, opplyser oslopolitiet. De gjelder fra klokka 14 tirsdag til klokka 23 onsdag og omfatter både bemannet og ubemannet luftfart.

Besøk i november

Zelenskyj var senest på besøk til Norge i november i fjor. Da hadde han en kort samtale med Støre på Gardermoen, før han reiste videre til Sverige.

Den ukrainske presidenten takket for støtten da han møtte pressen sammen med Støre.

– Jeg er takknemlig for å være her. Takk til både deg og det norske folk, sa han den gang.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige