Connect with us

NTB

Washington Post: USA advarte iranske forhandlere

USA advarte iranske forhandlere tidligere i år om at Israel kunne forsøke å drepe dem, ifølge kilder som avisa Washington Post har snakket med. USA advarte iranske forhandlere tidligere i år om at Israel kunne forsøke å drepe dem, ifølge kilder som avisa Washington Post har snakket med.

Publisert

den

Irans utenriksminister Abbas Araghchi var angivelig en av forhandlerne som Israel hadde planer om å drepe. Opplysningene er ikke bekreftet verken av Israel eller USA. Foto: Hadi Mizban / AP / NTB

USA advarte iranske forhandlere tidligere i år om at Israel kunne forsøke å drepe dem, ifølge kilder som avisa Washington Post har snakket med.

Utenriks: Angivelig skjedde dette mens USA forsøkte å forhandle fram en avtale med Iran for å avslutte krigen i Midtøsten.

De ikke navngitte amerikanske kildene sier USA ba mellommenn om å advare Iran. Bakgrunnen var mistanke om at Israel planla å drepe noen av Irans fremste forhandlere.

Israels ambassade i Washington har ikke ønsket å besvare Washington Posts spørsmål om saken. Opplysningene er heller ikke bekreftet av USA, og en tjenesteperson i Det hvite hus svarte slik da avisa ba om en kommentar:

– Presidenten ønsker at fredsprosessen skal få gå sin gang.

Annonse

Krigen mot Iran ble startet av USA og Israel i fellesskap i slutten av februar. Irans øverste leder Ali Khamenei og en rekke andre iranske toppolitikere og militære ledere var blant flere tusen mennesker som ble drept mens krigen pågikk.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige