VG: Nav-sjefen sa det ikke var tiltaksstopp – brukerne får høre noe annet
Nav-direktør Hans Christian Holte sa at det ikke var snakk om stopp i nye arbeidsmarkedstiltak. Men brukerne får høre noe helt annet av sine saksbehandlere, ifølge VG.
Politikk: Avisen skriver nemlig at en rekke Nav-brukere har tatt kontakt med dem for å dele sine historier. Flere av dem dokumenterer at deres saksbehandlere har gitt dem beskjed om at det er innført stans i tiltak som lønnstilskudd på grunn av pengemangel.
Det var ikke det Holte sa etter et møte med arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap) sist fredag. Det skjedde etter at flere medier hadde skrevet om at Nav-kontorer hadde fått beskjed om at det ble stans i tiltak på ubestemt tid.
– Det er på ingen måte en stopp i bruken av tiltak. Det som har vært kommunisert de siste dagene, dreier seg om hvordan vi har god budsjettstyring, sa Holte sist fredag.
Nå mener administrerende direktør Bernt Gudmund Apeland i arbeidsgiverorganisasjonen Virke at det hele ikke henger på greip.
– Den ene dagen står partene i arbeidslivet sammen med statsministeren, Tonje Brenna og Nav-direktøren i Arendal og lanserer et ungdomsløft. Noen dager etterpå kommer det beskjed om inntaksstopp i tiltakene. Det henger ikke på greip, sier Apeland.
Han forventer at saken tas opp på ukas budsjettkonferanse i regjeringen.
– Hver gang Arbeiderparti-regjeringen samles til budsjettkonferanse, så er arbeid til alle og hvordan flere skal komme i jobb noe av det vi bruker aller mest tid på. Det vil vi naturlig nok også gjøre denne gangen, skriver Brenna i en epost til VG.
Holte innrømmer via Navs kommunikasjonsavdeling at etaten selv har bidratt til kaoset. Han peker også på at Nav er bevilget 8,5 milliarder kroner til arbeidsmarkedstiltak i 2025, og at dette er en begrenset ressurs som ikke kan overskrides.
– Det betyr at Nav må prioritere hvem som har mest nytte av de ulike tiltakene – ikke alle får. Men like mange får som planlagt i budsjettet, selv om litt flere fikk i vår enn de som vil få i høst, sier han og understreker at alle skal få oppfølging og hjelp fra Nav for å komme i arbeid, selv om de ikke har krav på et tiltak i dette budsjettet.
(©NTB)