Lokalt
Vått nå – men sesongvarselet peker mot en mildere og tørrere høst
Det blir en våt start på helgen på Haugalandet, men temperaturene holder seg stort sett på et normalt nivå for oktober. Prognosene fram mot slutten av måneden viser mer ustabilt høstvær og etter hvert lavere temperaturer. Ser vi enda lenger fram, peker sesongvarselet mot en mildere og tørrere periode enn normalt på Vestlandet.
VÆRET: Lørdag ligger temperaturen rundt 10–12 grader i Haugesund og på Karmøy, samtidig som flere prognoser varsler regn og regnbyger. Lokalt kan det komme over 10 millimeter nedbør gjennom døgnet.
Litt bedre søndag og mandag
Søndag ser ut til å bli roligere, med temperaturer rundt 11–12 grader og mindre nedbør. Mandag kan også få perioder med oppholdsvær.
Tirsdag og onsdag kan temperaturen igjen stige til rundt 13–15 grader. Det er forholdsvis mildt til å være midt i oktober.
Mot torsdag og neste helg øker usikkerheten, men flere prognoser viser igjen regn og mer vind.
Mer høstlig i andre halvdel av oktober
De lengste værmodellene antyder et tydeligere temperaturfall fra rundt 19.–20. oktober. Dagtemperaturene kan da falle ned mot 8–10 grader, mens nettene kan komme ned mot 5–7 grader.
Samtidig ligger det inne flere perioder med regn og vind. Prognosene så langt fram i tid er imidlertid betydelig mer usikre og må først og fremst brukes til å se etter værtrender.
Sesongvarselet: Mildere enn normalt
Ser vi helt fram mot jul, er signalene annerledes. Meteorologisk institutt sitt gjeldende sesongvarsel for oktober, november og desember viser 45 prosent sannsynlighet for at Vestlandet og Trøndelag får en mildere sesong enn normalt.
Det er samtidig 50 prosent sannsynlighet for mindre nedbør enn normalt i denne delen av landet.
Sesongvarselet betyr ikke at november og desember nødvendigvis blir tørre. Det sier bare at den samlede tremånedersperioden mest sannsynlig ender mildere og tørrere enn det historiske gjennomsnittet.
Meteorologisk institutt peker også på at værmønsteret denne høsten kan bli påvirket av en kraftig El Niño, selv om effekten av El Niño er betydelig svakere i Norge enn i mange andre deler av verden.
Omtrent som på samme tid tidligere år
Temperaturene vi får nå er ikke spesielt uvanlige for Haugalandet i oktober. Historiske data fra Haugesund/Karmøy viser at oktober 2024 hadde en middeltemperatur på rundt 10,9 grader. Den 10. oktober det året ble det målt maksimalt 10 grader og minimum 7 grader – svært nær temperaturene som ventes denne helgen.
Andre historiske datasett viser en gjennomsnittstemperatur i oktober på rundt 9 grader i 2023 og 11 grader både i 2024 og 2025.
Det betyr at temperaturene den kommende uken i hovedsak ligger innenfor det vi har sett de siste årene, selv om enkelte dager kan bli relativt milde.
Høstene blir stadig varmere
På lengre sikt er utviklingen langt tydeligere. Meteorologisk institutt opplyser at høsttemperaturen i Norge har steget med rundt 1,3 grader siden målingene startet i 1901.
Instituttet beskriver også en utvikling der sommerlige temperaturer stadig oftere kan vare inn i oktober, mens vinteren starter senere langs kysten.
Det gjeldende sesongvarselet blir oppdatert 14. oktober. Da kommer nye beregninger for hvordan resten av høsten og starten på vinteren kan utvikle seg.

