NTB
Uvær i Europa: Hundretusenvis uten strøm
Flere hundre tusen husholdninger uten strøm, omfattende trafikkaos, trær som veltet og tok livet av og skadet folk. Nord-Europa har vært herjet av uvær i helgen. Flere hundre tusen husholdninger uten strøm, omfattende trafikkaos, trær som veltet og tok livet av og skadet folk. Nord-Europa har vært herjet av uvær i helgen.
Flere hundre tusen husholdninger uten strøm, omfattende trafikkaos, trær som veltet og tok livet av og skadet folk. Nord-Europa har vært herjet av uvær i helgen.
Utenriks: I det vestlige Skottland ble det målt vindkast på opp mot 38 sekundmeter. Trær og strømledninger falt over veier og jernbanespor over hele Skottland og i deler av Nord-England.
I Skottland omkom en mann i 60-årene etter å ha havnet under et tre i byen Dumfries søndag, melder Sky News.
Også i Tyskland, Frankrike og Belgia er det meldt om personskader som følge av nedblåste trær og byggestillaser.
Pir skadet i Brighton
I Brighton på den engelske sørkysten tok uværet Austen i løpet av fredagen med seg en del av en eldre pir som ikke lenger er i bruk.
På den andre siden av Den engelske kanal var 288.000 husstander i Frankrike uten strøm lørdag da Austen var på sitt mest intense, ifølge energiselskapet Enedis.
Søndag manglet fortsatt 59.000 franske husholdninger strøm, særlig nordvest i landet.
Sykehus rammet
Sørvest i Tyskland får samme uvær skylden for at 10.000 husholdninger mistet strømmen i og rundt byen Freiburg im Breisgau. Byens største sykehus ble tvunget til å begrense driften og bruke kreftene på akuttpasienter på grunn av strømbruddet, som også rammet mobilnettet.
Flere hundre flyginger har også blitt innstilt eller omdirigert rundt om i det nordlige Europa som følge av stormene Boelo og Austen. Dessuten er skips- og ferjetrafikken i flere land blitt påvirket sterkt av uværet.
(©NTB)
