LIVESENTER
Menu
– Skulle vi bare jobbet med landene vi er helt enige med, ville det vært en veldig liten krets, sier utviklingsminister Åsmund Grøver Aukrust. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Utviklingsministeren vil ha tettere samarbeid med Gulf-stater: – Utrolig viktig

Norge bør vurdere tettere samarbeid med rike land rundt Persiabukta om bistand, mener utviklingsminister Åsmund Grøver Aukrust (Ap).

Av NTB | 06.11.2025 07:03:43

Politikk: Han har denne uka besøkt Saudi-Arabia, De forente arabiske emirater og Qatar, som alle ligger i det oljerike området rundt Persiabukta.

– Dette er land som virkelig spiller en stor politisk rolle regionalt og globalt. Så at vi knytter oss tettere til dem og jobber med dem og er med på å påvirke, det mener jeg er utrolig viktig, sier Aukrust til NTB.

Reisen hans begynte i Saudi-Arabia, og den ble avsluttet med et FN-toppmøte i Qatar som blant annet omhandlet arbeidstakeres rettigheter.

– Vi lever i en veldig dramatisk verden med enorme bistandskutt, sier han.

Kuttene skjer i en tid med enorme behov og forferdelige kriger, påpeker Aukrust. Han sier Norge nå står igjen som et unntak ved at den norske bistanden ikke reduseres.

Et av temaene i møtene han har hatt, har vært gjenoppbygging på Gazastripen. Her ligger store deler av bygningsmassen i ruiner som følge av krigen mellom Israel og Hamas og israelske luftangrep.

– Vi ønsker å se på muligheter for tettere samarbeid om bistand og humanitær politikk, sier han.

Verken Saudi-Arabia, De forente arabiske emirater eller Qatar har demokratisk styresett, men Aukrust understreker betydningen av samarbeid også når man ikke er enige om alt.

– Det er veldig mange dilemmaer knyttet til alt i internasjonal politikk. Skulle vi bare jobbet med landene vi er helt enige med, ville det vært en veldig liten krets.

De forente arabiske emirater anklages ofte for å støtte RSF-militsen, som beskyldes for massakrer og overgrep i og rundt byen El Fasher i Darfur-regionen i Sudan. Myndighetene i Emiratene nekter for at de aktivt støtter RSF, men Aukrust bekrefter at han tok opp temaet i sitt møte med Emiratenes utviklingsminister Ohood Khalfan Al Roumi.

– Vi har forventninger til alle om at de gjør det de kan for å få stoppet krigen, sier Aukrust.

Også ytringsfrihet, likestilling og migrantarbeideres rettigheter ble tatt opp i møtene han hadde i Saudi-Arabia, Emiratene og Qatar.

Utviklingsministeren er sterkt bekymret som følge av de store bistandskuttene til USA og flere europeiske land.

Gulf-statene bidrar med mye bistand allerede, ifølge Aukrust. Han har inntrykk av at de er åpne for å øke bistanden ytterligere.

Også borgerkrigen i Sudan har vært et tema, blant annet i samtaler Aukrust hadde med sin ministerkollega fra De forente arabiske emirater.

(©NTB)

Flere nyheter: