Connect with us

NTB

Senterpartiet mener det er rom for flere tiltak i budsjettforhandlingene

I budsjettforhandlingene vil Senterpartiet ha enda flere tiltak og støtteordninger når de skal bli enige med SV, Rødt, MDG og regjeringspartiet Ap. I budsjettforhandlingene vil Senterpartiet ha enda flere tiltak og støtteordninger når de skal bli enige med SV, Rødt, MDG og regjeringspartiet Ap.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Finanspolitisk talsperson Bjørn Arild Gram i Senterpartiet er klar for å forhandle med regjeringen om revidert budsjett for 2026. Her er han i forbindelse med forhandlingene før jul. Foto: Terje Pedersen / NTB

I budsjettforhandlingene vil Senterpartiet ha enda flere tiltak og støtteordninger når de skal bli enige med SV, Rødt, MDG og regjeringspartiet Ap.

Innenriks: Senterpartiet vil ikke kritisere det reviderte budsjettforslaget – men mener de viser at økonomien har rom for ytterligere tiltak.

– Hovedtallene fra regjeringens RNB viser at økonomien tåler tiltak for å hjelpe folk og bedrifter gjennom de krevende tidene. I forhandlingene kommer vi til å kjempe for tiltak som hjelper folk med hverdagsøkonomien, sikrer næringslivet og trygger viktige velferdstjenester som skole, barnehage og eldreomsorg, sier finanspolitisk talsperson Bjørn Arild Gram (Sp).

– Dagens makrotall styrker Senterpartiets syn om at avgiftskutt på bensin og diesel var riktig og nødvendig, sier Gram.

De er budsjettpartnere med arbeiderpartiregjeringen, mens KrF er i opposisjon.

Annonse

– Regjeringens pengebruk er fremdeles uansvarlig høy og bidrar til høyere priser og renter. Stikk i strid med hva som trengs nå, sier Jørgen Kristiansen i KrF i en kommentar til NTB.

Han mener finansminister Jens Stoltenberg allerede ser ut til å ha gitt opp å få ordentlig kontroll på den norske økonomien. Kristiansen tar til orde for en mer moderat pengebruk og foreslår kutt i byråkratiet og næringsstøtte og klimatiltak med liten effekt.

Hovedtallene i det reviderte budsjettet ble lagt fram tirsdag morgen klokken 8, mens detaljene kommer senere når budsjettdokumentene blir tilgjengelige.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige