Menu
Brasils president Luiz Inacio Lula da Silva var i helgen i Beijing der han møtte Kinas president Xi Jinping. Foto: Ken Ishii / AP / NTB

USA mener Brasil aper etter russisk og kinesisk propaganda

USA retter kraftig kritikk mot Brasil etter at landets president Luiz Inacio Lula da Silva sa at USA oppfordrer til krig i Ukraina.

Av NTB | 18.04.2023 01:34:59

Politikk: – I dette tilfellet hermer Brasil etter russisk og kinesisk propaganda, uten å se på fakta i det hele tatt, sier talsmann John Kirby i USAs nasjonale sikkerhetsråd.

Uttalelsen fra Det hvite hus kom mandag etter at Lula på sitt besøk i Kina lørdag sa at «USA må slutte med å oppfordre til krig og begynne å snakke om fred. EU må begynne å diskutere fred».

Lulas budskap ligner uttalelser som Moskva og Beijing ofte kommer med, der Vesten får skylden for å ha utløst krigen.

Brasil har ikke sluttet seg til vestlige lands sanksjoner mot Russland og landet har nektet å etterfølge oppfordringer om å forsyne Ukraina med ammunisjon.

– Russland er takknemlig overfor våre brasilianske venner for deres klare forståelse av situasjonens opprinnelse, sa Russlands utenriksminister Sergej Lavrov på et besøk i Brasil mandag.

Venstrepolitikeren Lula har fremhevet at han vil styrke Brasils posisjon som uavhengig fredsaktør. Men Kirby sier at Lulas budskap om krigen er «dypt problematisk».

– USA har ingen motforestillinger mot ethvert land som prøver å gjøre slutt på krigen. Vi ønsker selvsagt at krigen avsluttes. Det kunne ha skjedd akkurat nå, i dag, hvis Russlands president Vladimir Putin hadde stoppet angrepene mot Ukraina og trukket ut sine styrker, sier Kirby.