Connect with us

NTB

Zelenskyj på besøk i Norge for fjerde gang

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj møter statsminister Jonas Gahr Støre over en middag i Oslo tirsdag kveld. Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj møter statsminister Jonas Gahr Støre over en middag i Oslo tirsdag kveld.

Published

on

Flyet med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj landet på Gardermoen i 17.30-tiden tirsdag. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj møter statsminister Jonas Gahr Støre over en middag i Oslo tirsdag kveld.

ukraina: Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj landet på Gardermoen klokken 17.30 i ettermiddag. Han kommer som invitert av statsminister Jonas Gahr Støre som skal møte ham for en arbeidsmiddag.

Det er fjerde gang den ukrainske presidenten gjester Norge og totalt niende gang han fysisk møter Støre siden krigen brøt ut i februar 2022.

– Jeg er glad for å kunne ta imot president Volodymyr Zelenskyj i Norge for fjerde gang, uttalte Støre i en pressemelding fra Statsministerens kontor tirsdag.

Viktig partner

Det er ikke kunngjort hva som vil være tema på møtet mellom Zelenskyj og Støre. Stortinget har stilt seg bak hjelpepakken Nansenprogrammet, som i fjor ble økt til en ramme på totalt 85 milliarder kroner for 2026. Av pengene skal 70 milliarder gå til militær støtte og 15 milliarder til sivil og humanitær støtte.

Annonse

– Ukraina er ikke bare den største mottakeren av norsk støtte, det er også en viktig partner som bidrar til å styrke norsk sikkerhet. Erfaringene ukrainerne får ved fronten, er viktig for å utvikle vårt eget forsvar, sier Støre.

– Jeg ser fram til å diskutere hvordan vi kan styrke samarbeidet som vi har gjensidig nytte av, legger han til.

Hele Nansenprogrammet har en ramme på 275 milliarder kroner fra 2023 til 2030.

F-16-fly på lager

Forrige uke ble det kjent at F-16-flyene som Norge donerte til Ukraina i 2023, ikke er satt inn i tjeneste, men står på et verksted i Belgia.

Kort tid før Støre skulle ta imot Zelenskyj, fikk han spørsmål fra frammøtt presse om ukrainere og nordmenn er ført bak lyset med tanke på levering av disse flyene.

Annonse

– Jeg håper ikke det, fordi flyene kom over til ukrainerne, og så må de gjennom en omfattende oppgradering. Det er det som skal til for at de kan virke, sa han til TV 2.

Møte om droner i Berlin

Volodymyr Zelenskyj kom rett fra Berlin der han hadde møter med Tysklands forbundskansler Friedrich Merz. Der signerte Ukrainas forsvarsminister Mykhajlo Fedorov og hans tyske kollega Boris Pistorius en avtale om tettere forsvarssamarbeid, spesielt når det gjelder luftforsvar.

I en felles erklæring fra de to landene heter det at Tyskland fortsatt vil støtte Ukrainas droneindustri i tillegg til å etablere nye virksomheter for samproduksjon av droner.

– Dette tjener ikke bare forsvaret av Ukraina. Det tjener også oss, vår sikkerhet, for ingen hær i Europa har vært så testet på slagmarken de siste tiårene som Ukrainas, sa Merz.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige