Connect with us

NTB

Ukraina angrep russisk netthandel igjen

Åtte personer skal ha blitt såret i nok et ukrainsk angrep mot Russlands største handelsnettsted, Wildberries, som anklages for å forsyne det russiske militæret. Åtte personer skal ha blitt såret i nok et ukrainsk angrep mot Russlands største handelsnettsted, Wildberries, som anklages for å forsyne det russiske militæret.

Publisert

den

Redningsarbeidere kjemper mot flammene etter et russisk angrep mot en boligblokk i Zaporizjzja i Ukraina tirsdag. Foto: Kateryna Klochko / AP / NTB

Åtte personer skal ha blitt såret i nok et ukrainsk angrep mot Russlands største handelsnettsted, Wildberries, som anklages for å forsyne det russiske militæret.

Ukraina: To logistikksentre i byene Krasnodar og Nevinnomyssk sør i Russland ble angrepet og måtte evakueres, ifølge selskapets administrerende direktør, Tatiana Kim.

De siste dagene har flere angrep blitt rettet mot selskapets logistikksentre. I lørdagens angrep ble åtte nattarbeidere drept, ifølge Russland. Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekreftet angrepet og sa at logistikksentrene brukes til forsyning av sanksjonerte komponenter for droneutstyr og navigasjonsutstyr.

Tre drept i Ukraina

Minst tre mennesker ble drept i et russisk angrep mot byen Zaporizjzja sør i Ukraina tirsdag, sier lokale tjenestemenn.

I tillegg ble et titall personer såret i angrepet. Sju etasjer i en ni etasjer høy boligblokk sto i brann etter bombeangrepet, opplyser den regionale militæradministrasjonen på Telegram.

Annonse

To av de drepte var i 60-årene, mens den tredje var 49 år gammel, sier guvernør Ivan Fedorov.

Anspent

Tjenestemenn sier Russland bruker styrte bomber i stort omfang, ofte våpen fra sovjettiden, som senere er utstyrt med styrefinner og navigasjonsutstyr.

– Situasjonen er svært anspent i byen. Om morgenen kjører vi til jobb under droneangrep, ved lunsjtider kommer angrepene med styrte bomber, og om kvelden drar vi hjem under drone- og bombeangrep, sier 38 år gamle Tetiana, som bor i blokken som fikk skader.

Russland benekter at de bevisst angriper sivile, men har ofte truffet boligblokker og annen sivil infrastruktur siden fullskalainvasjonen i februar 2022.

Skipsangrep

I løpet av de siste 48 timene har Ukraina rammet 13 russiske skip i Svartehavet og Azovhavet, ifølge Robert Brovdi, sjefen for Ukrainas dronestyrker.

Annonse

Russland har på sin side angrepet havnen i Odesa og rammet to skip, ifølge det russiske forsvarsdepartementet. Det skal også være skader på infrastruktur i havnen.

Russland gjennomfører regelmessig angrep mot Ukrainas havner, særlig i Odesa-regionen ved Svartehavet. Ukraina har på sin side trappet opp angrepene i Azovhavet lenger øst, en viktig sjøvei for russiske jordbruksprodukter som eksporteres, og forsyningsrute til den okkuperte Krym-halvøya.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige