Connect with us

Lokalt

Tysvær setter av 65 millioner kroner til nytt regionalt krisesenter

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
FOTO: Tysvær kommune. Nyhetsgrafikk: Radio Haugaland

Et nytt regionalt krisesenter er blant de største investeringene i Tysværs budsjettforslag for 2027. Kommunedirektøren foreslår å sette av 65 millioner kroner til prosjektet neste år.

Krisesenter: Tysvær kommune legger opp til en betydelig investering i nytt regionalt krisesenter i økonomiplanen for 2027–2030.

Det er satt av 65 millioner kroner i investeringsbudsjettet for neste år.

Prosjektet gjelder Krisesenter Vest, som er et samarbeid mellom flere kommuner på Haugalandet og i regionen.

Regionalt samarbeid

Planene innebærer et nytt samlokalisert krisesenter i Tysvær kommune.

Annonse

Bakgrunnen er behovet for lokaler som er tilpasset dagens krav til sikkerhet, skjerming og tjenester for personer som er utsatt for vold og overgrep i nære relasjoner.

Planene om nytt krisesenter har tidligere vært behandlet i kommunestyrene til eierkommunene.

Stor investering

Med 65 millioner kroner i budsjettforslaget er krisesenteret en av de største planlagte investeringene i Tysvær neste år.

Det samlede investeringsbudsjettet for kommunen er på rundt 328 millioner kroner.

Det er foreløpig ikke avklart gjennom de tilgjengelige budsjettopplysningene hvor stor del av prosjektkostnaden Tysvær selv skal dekke, og hvordan utgiftene fordeles mellom deltakerkommunene.

Annonse

Investeringen skal behandles politisk som del av budsjettforslaget for 2027.

Live
Neste
Spilles
Forrige