NTB
Indisk presse saksøker staten – mener ny lov innskrenker pressefriheten
Indiske medieorganisasjoner har gått til sak mot myndighetene i landet. De mener en ny personvernlov innskrenker pressefriheten. Indiske medieorganisasjoner har gått til sak mot myndighetene i landet. De mener en ny personvernlov innskrenker pressefriheten.
Indiske medieorganisasjoner har gått til sak mot myndighetene i landet. De mener en ny personvernlov innskrenker pressefriheten.
Utenriks: Loven krever nemlig at journalister innhenter samtykke fra dem de skriver om, noe medieorganisasjonene mener innebærer forhåndssensur.
Totalt 21 medier har nå gått rettens vei for å få fjernet loven. Saken avgjøres i november.
– Mediehus kommer til å måtte stenge. Hvis vi må spørre om lov, da snakker vi om total forhåndssensur, sa advokat Madhavi Goradia Divan for Digital News Publishers Association (DNPA) til høyesterettsdommerne.
Flere har anklaget statsminister Narendra Modi for å gradvis ha innskrenket pressefriheten i India siden han tiltrådte i 2014. Modis regjering avfeier kritikken og mener de respekterer landets presse.
Loven skal etter planen innføres fra mai 2027. Medieorganisasjonene advarer om at de kan bli tvunget til å slette saker og at kilder kan bli avslørt.
(©NTB)
