Connect with us

NTB

Trumps dieselavtale med Russland vekker uro i Brussel

Et utrolig dårlig signal, mener flere europeiske ledere på EU-toppmøtet om USAs energiavtale med Russland. Et utrolig dårlig signal, mener flere europeiske ledere på EU-toppmøtet om USAs energiavtale med Russland.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
USAs avtale med Russland om kjøp av diesel har skapt en meget alvorlig situasjon, sier Danmarks statsminister Mette Frederiksen. Foto: AP / NTB

Et utrolig dårlig signal, mener flere europeiske ledere på EU-toppmøtet om USAs energiavtale med Russland.

Ukraina: – Avtalen er et dårlig tegn. Dette er utrolig bekymringsfullt, slo Sveriges statsminister Ulf Kristersson fast på vei inn til toppmøtet torsdag.

Det samme mener Danmarks statsminister Mette Frederiksen. Avtalen har skapt en meget dårlig situasjon, sier hun.

– Den vestlige alliansen står på et dårligere sted nå enn vi gjorde for et par dager siden, konstaterer Frederiksen.

For en knapp uke siden kunngjorde Donald Trump at han har inngått en avtale med Russland om å kjøpe 300.000 tonn diesel.

Annonse

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har uttalt at han føler seg forrådt av Trump. Zelenskyj kommer til Brussel fredag for å delta på EU-toppmøtet.

I et intervju med Financial Times torsdag ga Zelenskyj klar beskjed om at de vil gjenoppta angrepene på russiske raffinerier.

Det er Ukraina i sin fulle rett til, mener Kristersson.

– Selvsagt. De trenger å begrense Russlands inntekter, sier han.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige