Connect with us

NTB

Trump får militærparade i Washington på bursdagen

Published

on

Donald Trump ble mektig imponert etter å ha bivånet en militærparade i Paris (bildet) sist han var president, og han har siden ikke lagt skjul på at han ønsker tilsvarende parader i USA. 14. juni, når han fyller 79 år, kan han få ønsket oppfylt, ifølge flere medier. Foto: AP / NTB

USA holder militærparade 14. juni for å markere at den amerikanske hæren fyller 250 år. Paraden finner sted på president Donald Trumps 79-årsdag.

Krig og konflikter: – Trump vil hedre amerikanske veteraner, tjenestegjørende soldater og militær historie med en militærparade, skrev talsperson Anna Kelly for Det hvite hus på X fredag.

Paraden skal inngå som ledd i markeringen av at den amerikanske hæren fyller 250 år, noe som skal feires over en hel uke med tilstelninger en rekke steder i USA.

– Planleggingen av paraden er i full gang, og vi forventer omtrent 150 kjøretøy, 50 fly og 6600 soldater, sier talsperson for den amerikanske hæren Heather Hagan.

Trump har tidligere ikke lagt skjul på ønsket om å holde militærparader. Etter et besøk i Frankrike sist han var president, der han bivånet en storstilt parade i Paris, ba han Pentagon utarbeide plan for en tilsvarende styrkedemonstrasjon i USA.

Annonse

Den planen hadde en prislapp på nærmere 1 milliard kroner og ble aldri satt ut i livet, og Trump nøyde seg i stedet med en utstilling av stridsvogner og annet materiell i forbindelse med feiringen av nasjonaldagen 4. juli i 2019.

Den siste store amerikanske militærparaden i Washington fant sted i 1991 for å feire slutten på Golfkrigen.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige