Menu
Nasa har hovedkontor i Washington. Foto: Gene J. Puskar / AP / NTB

Trump dropper Musk-samarbeidspartner som ny Nasa-sjef

President Donald Trump går vekk fra Musk-allierte Jared Isaacman som foreslått Nasa-sjef og viser til en «grundig gjennomgang av tidligere forbindelser».

Av NTB | 01.06.2025 01:13:28

Vitenskap og teknologi: Lørdag meldte flere medier, blant dem New York Times og Politico, at den opprinnelige kandidaten til toppjobben i romfartsorganisasjonen ikke lenger er aktuell.

Isaacman, som i dag er direktør i betalingsplattformen Shift4 Payments, er en nær samarbeidspartner av Elon Musks SpaceX og har vært i verdensrommet to ganger som privat astronaut.

Da New York Times skrev at grepet fra Trump var i vente, viste avisa til en anonym kilde som hevdet avgjørelsen skyldtes at presidenten skal ha fått opplysninger om at Isaacman har gitt penger til framtredende demokrater.

– Det er avgjørende at den neste lederen for NASA er fullstendig på linje med president Trumps USA først-agenda. En erstatter vil snart bli kunngjort direkte av president Trump, sa Det hvite hus-talsperson Liz Huston lørdag kveld.

Hun oppga ingen begrunnelse for hvorfor Trump dropper Isaacman. Senere på kvelden kommenterte presidenten selv saken.

– Etter en grundig gjennomgang av tidligere forbindelser trekker jeg herved tilbake nominasjonen av Jared Isaacman som leder for Nasa. Jeg vil snart kunngjøre en ny kandidat som vil være i tråd med oppdraget og sette USA først i romfart, skriver han på sin egen plattform Truth Social.

Trump utdyper ikke hva gjennomgangen skal ha vist.

(©NTB)

Flere nyheter: