Connect with us

Lokalt

To omkom i trafikken i Rogaland i mai

Publisert

den

Arkivfoto: Ole Berg-Rusten / NTB

To personer mistet livet i trafikken i Rogaland i løpet av mai. På landsbasis omkom 14 mennesker, og så langt i år har 42 personer mistet livet på norske veier.

Trafikk: Foreløpige tall fra Statens vegvesen viser at mai ble en dødelig måned på norske veier. Totalt omkom 14 personer, fire flere enn i samme måned i fjor.

To dødsfall i Rogaland

Rogaland registrerte to trafikkdødsfall i mai. Dermed har fire personer omkommet i trafikken i fylket så langt i 2026, mot to på samme tidspunkt i fjor.

Flere alvorlige møteulykker

Åtte av de 14 dødsulykkene i mai var møteulykker. Ni av de omkomne døde i ulykker der et tungt kjøretøy var involvert, og foreløpige undersøkelser tyder på at personbilene eller varebilen kom over i motgående kjørefelt eller inn i kryssende trafikk.

MC-førere blant de omkomne

Tre motorsyklister, én syklist, ni personer i personbil og én person i varebil mistet livet i mai. Statens vegvesen peker på at motorsyklister og syklister er særlig utsatte trafikantgrupper.

Annonse

Ber bilistene senke skuldrene

Statens vegvesen oppfordrer trafikantene til å være ekstra oppmerksomme når sommertrafikken nå øker. Etaten advarer mot høy fart, risikable forbikjøringer og bruk av mobiltelefon bak rattet, og understreker at det viktigste er å komme trygt fram.

Live
Neste
Spilles
Forrige