Lokalt
To nye olje- og gassfunn i Nordsjøen

Equinor har gjort to nye funn i Troll- og Sleipner-området i Nordsjøen. Gass- og kondensatfunnet ved Sleipner kan bidra til mer aktivitet i gassinfrastrukturen som blant annet leverer råstoff til Kårstø-anlegget i Tysvær.
Oljefunn: Equinor har påvist nye ressurser både i Troll-området og ved Sleipner i Nordsjøen. Funnene vurderes som kommersielle og ligger i områder med godt utbygd infrastruktur for transport av olje og gass.
Oljefunnet Byrding-C ligger rundt fem kilometer nordvest for Fram-feltet i Troll-området. Ressursene er anslått til mellom fire og åtte millioner fat utvinnbar olje.
Samtidig er det gjort et funn av gass og kondensat i brønnen Frida Kahlo ved Sleipner-feltet. Ressursene er estimert til mellom fem og ni millioner fat oljeekvivalenter. Brønnen er boret fra Sleipner B-plattformen og planlegges satt i produksjon allerede i april.
Gass fra Sleipner-området inngår i transportsystemet for norsk gasseksport til Europa. Deler av våtgassen fra Nordsjøen går via rørledninger til landanlegg som Kårstø i Tysvær, der gassen prosesseres og deles opp i ulike produkter som eksporteres videre.
Særlig funn som inneholder både gass og kondensat kan være viktige for slike landanlegg. Kondensat og andre tyngre hydrokarboner skilles ut i prosessanlegg og selges som egne produkter.
Selv om funnet ved Sleipner er relativt lite isolert sett, er det ett av flere nye funn i området. De fire siste letebrønnene i Sleipner-området har alle påvist gass og kondensat, med samlede anslag på mellom 55 og 140 millioner fat oljeekvivalenter.
Ifølge Equinor er slike feltnære funn viktige for å opprettholde produksjon og eksport fra norsk sokkel i årene fremover.

