NTB
Sverige sier blankt nei til EU-budsjettet: – Uakseptabelt
Forslaget om et nytt langtidsbudsjett for EU er for stort og for dyrt, konstaterer Sveriges statsminister Ulf Kristersson. Forslaget om et nytt langtidsbudsjett for EU er for stort og for dyrt, konstaterer Sveriges statsminister Ulf Kristersson.
Forslaget om et nytt langtidsbudsjett for EU er for stort og for dyrt, konstaterer Sveriges statsminister Ulf Kristersson.
Utenriks: Forslaget som ligger på bordet, som formannskapslandet Irland har skrudd sammen, kan ikke engang brukes som utgangspunkt for forhandlinger, sa Kristersson på vei inn til EU-toppmøtet torsdag.
Der er EUs neste langtidsbudsjett blant toppsakene.
Kristersson peker på at ifølge forslaget vil Sveriges nettobidrag til EU øke med 60 prosent.
– Det er fullstendig uakseptabelt, sier han.
Irlands statsminister Michel Martin forsvarer på sin side forslaget, som han mener er en god plattform for forhandlinger.
– Vi vil aldri kunne tilfredsstille alle, sier han og viser til at en liten gruppe rike land i nord står for 46 prosent av bidragene til EUs pengebinge.
– De ville ha kutt i budsjettet. Det har vi gjort, sier han.
Irland har kuttet drøyt 140 milliarder euro fra kommisjonens opprinnelige forslag.
(©NTB)
