reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Oskar Svensson under ski-VM i Trondheim sist vinter. Foto: Lise Åserud / NTB

Svenske stjerner kritiske til Tour de Ski-format: – Ikke rettferdig

Det er flere endringer i verdenscupen i langrenn denne sesongen. Et helt nytt format i Tour de Ski får svenskene til å rynke på nesa.

Av NTB | 17.10.2025 09:12:57

Sport: – Det høres veldig rart ut. Det høres ikke rettferdig ut, sier Oskar Svensson om en av nyhetene.

I stedet for et vanlig løp kommer den tredje etappen av vinterens Tour de Ski til å bli en slags delt fellesstart. For både kvinner og menn skal etappen bestå av fire heat med 20-25 løpere som kjemper i en fellesstart over fem kilometer. Den raskeste tiden sett over alle heat vinner.

«Det er fortsatt noen detaljer å jobbe med», skrev Det internasjonale ski- og snowboardforbundet) FIS da det nye konseptet ble presentert i slutten av juni.

At ikke engang FIS vet nøyaktig hvordan det skal bli, er en av grunnene til at de svenske landslagsløperne føler seg forvirret.

– Dette femkilometerkonseptet høres veldig rart ut. Det høres jo ikke rettferdig ut. Det er sikkert kjempespennende å se på, for det kan gå alle veier, om de beste går i et langsomt heat eller omvendt. Men det blir mer flaks enn prestasjon. Så det tror jeg er en dårlig idé, sier han.

Ebba Andersson sier diplomatisk at hun er «veldig nysgjerrig» på opplegget.

– Det føles som at de prøver å finne opp et nytt hjul hver sesong. Altså, ting er kanskje tradisjonelle av en grunn. Så hvorfor ikke bare holde fast ved det som en gang har vært kjernen i langrennsidrett, sier Andersson.

Den norske landslagstreneren Eirik Myhr Nossum har vært positiv til flere av nyvinningene. At ordinære stafetter er borte, er ikke noe å klage over, mener han.

Om Tour de Ski-nyvinningen har han sagt:

– Man kan ha holdningen om at alt var bedre før, men jeg har alltid sett på Tour de Ski som et konsept som har inneholdt helt spesielle distanser, sa Nossum til VG i vår og viste til måten touren avsluttes på opp slalåmbakken Alpe Cermis.

Frida Karlsson, som tok VM-gull på femmila tidligere i år, er positiv.

– Jeg tror at den doble femmila kan bli en suksess. Mye publikum og en stor fest i stedet for to små, sier Karlsson.

Edvin Anger er enig.

– Den nye femmila i Holmenkollen tror jeg bare er noe positivt. For det har alltid vært fordel for dem som har konkurrert på lørdagen, det er alltid mye mer publikum da, sier Anger.

– Man skal ikke kritisere noe før man har sett det, men …, sier Svensson.

En annen av sesongens nyheter får derimot tommelen opp. I Holmenkollens klassiske 50-kilometersløp kommer både kvinner og menn nå til å gå på lørdagen – og dessuten samtidig. Herrenes fellesstart starter først, 45 minutter senere stikker damene ut i samme spor.

(©NTB)