Connect with us

Lokalt

Styreleder i Garderobemannen dømt til ubetinget fengsel

Published

on

Da Stortinget vedtok å legge ned 37 tingretter og 15 jordskifteretter, stemte opposisjonen imot. Nå lover både SV, Ap og Senterpartiet en rask reversering av reformen, om de tre partiene kommer til makten etter stortingsvalget mandag. Foto: Berit Roald / NTB

Den tidligere styrelederen i kjeden Garderobemannen er i lagmannsretten dømt til fengsel for konkurskriminalitet.

Kriminalitet og rettsvesen: Borgarting lagmannsrett har dømt tidligere styreleder i Garderobemannen til åtte måneder ubetinget fengsel. Det er to måneder kortere fengselsstraff en mannen fikk i tingretten i januar i år.
Erstatningen mannen ble dømt til å betale i tingretten på 26,5 millioner kroner, står ved lag. Han er i tillegg fradømt retten til å være styreleder og daglig leder i 5 år.
– Dommen viser at medlemmer av styret i ytterste konsekvens kan bli dømt til fengselsstraff dersom de driver for lenge på kreditorenes regning. Det er få saker å sammenligne med, og vi er tilfreds med å ha fått lagmannsrettens vurdering av straffenivået, sier førstestatsadvokat Bård Thorsen i Økokrim.
Lagmannsretten mener det er straffeskjerpende at kunder som hadde forskuddsbetalt, ble utsatt for store tap.
Selskapets gjeld til kundene som hadde forskuddsbetalt, økte med inntil 35 millioner kroner, fra oppbudsplikten inntrådte til konkurs ble begjært.
– Bobehandlingen viser at flere tusen kunder tapte penger etter å ha forskuddsbetalt for garderobeløsninger, sier Thorsen.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige