NTB
Studie: Tidlig ADHD-diagnose gir bedre skolegang
Barn som får ADHD-diagnose tidlig i barndommen, har langt større sjanse for å fullføre utdanning enn dem som får diagnosen først i tenårene. Barn som får ADHD-diagnose tidlig i barndommen, har langt større sjanse for å fullføre utdanning enn dem som får diagnosen først i tenårene.

Barn som får ADHD-diagnose tidlig i barndommen, har langt større sjanse for å fullføre utdanning enn dem som får diagnosen først i tenårene.
medisinsk testing: Det viser en ny finsk studie publisert i Jama Psychiatry omtalt på videnskab.dk, ifølge Utdanningsnytt.
– Å få diagnosen er ofte en inngang til behandling og støtteordninger som kan bidra til å forbedre barnas resultater i skolen, sier Lotta Volotinen, ph.d.-student ved University of Helsingfors til vitenskab.dk.
De som fikk en tidlig ADHD-diagnose, hadde som 16-åringer høyere karaktergjennomsnitt, større sannsynlighet for å fullføre videregående og lavere risiko for å droppe ut senere enn dem som fikk diagnosen senere, ifølge studien.
For dem som får diagnosen sent, øker risikoen for å stå utenfor utdanning som 20‑åring betydelig. Blant gutter steg denne risikoen fra 9 prosent ved tidlig diagnose til 30 prosent ved sen diagnose.
Barn som fanges opp sent, har ofte opplevd mange nederlag, påpeker professor Per Hove Thomsen ved Aarhus Universitet.
– Mye kan ha gått galt når man har fylt 13 år. Barnet har kanskje blitt marginalisert sosialt og kommet faglig bakpå på grunn av sine utfordringer, sier han.
(©NTB)
