Menu
FOTO: Kolumbus

Starter gransking av varsel mot Kolumbus-styret

Rogaland Revisjon IKS skal granske de ansattvalgte representantenes varsel mot Kolumbus-styret.

Av Egil M Solberg | 23.08.2025 12:20:09

Kolumbus: Rogaland Revisjon IKS skal granske de ansattvalgte representantenes varsel mot Kolumbus-styret.

Varslet, sendt i juni, peker på alvorlig svikt i styring og internkontroll, kritikkverdig håndtering av varslingssaker, mulig lovbrudd og uforsvarlig bruk av midler.

Ansattrepresentantene Linn Wetteland, Kjetil Nordbø og varamedlem Rolf Michael Odland mener ifølge Aftenbladet at tilliten til selskapets forvaltning er sterkt svekket.

Fylkesordfører Ole Ueland (H), som utgjør generalforsamlingen for Kolumbus, opplyser overfor avisa at revisjonen skal være ferdig innen november. Rapporten vil legges fram for generalforsamlingen og kontrollutvalget i fylkeskommunen.

Ueland presiserer overfor avisa at granskingens mandat er å vurdere styrets ansvar, inkludert samtaler med relevante personer, men ikke å gå inn i forhold som allerede er vurdert av eksterne advokater i tidligere varslingssaker.

De ansattes representanter har tidligere fremmet mistillitsforslag mot styreleder Gottfried Heinzerling, men dette ble avvist da generalforsamlingen i juni ga deler av styret fornyet tillit.

Flere nyheter: