Connect with us

NTB

Sps Pollestad: VM gjør Norge mer motstandsdyktig mot EU-press

Senterpartiets Geir Pollestad tror fotball-VM har styrket den norske nasjonalfølelsen og at det kan gjøre nordmenn mindre påvirkelige av Islands kommende EU-avstemning. Senterpartiets Geir Pollestad tror fotball-VM har styrket den norske nasjonalfølelsen og at det kan gjøre nordmenn mindre påvirkelige av Islands kommende EU-avstemning.

Publisert

den

Norske supportere på slottsplassen og i Karl Johans etter Norges VM-seier over Brasil. Foto: Javad Parsa / NTB

Senterpartiets Geir Pollestad tror fotball-VM har styrket den norske nasjonalfølelsen og at det kan gjøre nordmenn mindre påvirkelige av Islands kommende EU-avstemning.

Innenriks: I slutten av august skal Island holde folkeavstemning om hvorvidt landet skal gjenoppta forhandlingene med EU om medlemskap. Stortingsrepresentanten er ikke i tvil om hva det vil bety for norsk politikk, skriver Klassekampen.

– Hvis det ender med ja til EU på Island, så er jeg helt sikker på at den norske ja-sida vil bruke det veldig tydelig til å få fart på den norske medlemskapsdebatten, sier Pollestad.

Sp-eren mener roingen under VM, som han beskriver som en av de mest samlende hendelsene siden OL på Lillehammer i 1994, kan ha en direkte politisk effekt. Han trekker paralleller til nettopp 1994, da OL gikk av stabelen samme år som folkeavstemningen om EU-medlemskap.

– Det er jo de som hevder at Lillehammer-OL hadde en innflytelse på folkeavstemningen i 1994. Det tror jeg òg, sier Pollestad.

Annonse

– Jeg tror ikke nødvendigvis at roingen gjør at noen endrer standpunkt i EU-spørsmålet, men at islendingenes avstemning blir mindre viktig for Norge nå, legger han til.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige