Connect with us

NTB

Skottland åpner for Storbritannias første sprøyterom

Published

on

Skottland vil åpne Storbritannias første sprøyterom. Her fra en modell av et slikt rom i Bristol. Foto: Claire Hayhurst / PA via AP / NTB

Storbritannias første sprøyterom skal åpne i Skottland etter å ha fått den nødvendige godkjenningen fra myndighetene i Glasgow.

Medisin og helse: Rommet, hvor det vil være mulig å bruke narkotika i trygge omgivelser med helsepersonell til stede, skal åpnes i Glasgow, Skottlands største by. – Det er bevist internasjonalt at et trygt sted for forbruk av narkotika kan forbedre helsen, velværet og bedringen til mennesker som bruker det og redusere den negative innvirkningen som offentlig sprøytebruk har på lokalsamfunnet og bedrifter, heter det i konklusjonen fra styret som tok avgjørelsen.
Forslaget om et sprøyterom i Glasgow ble først fremmet i 2006 under et hiv-utbrudd i byen. Etter utbruddet ble det gjennomført en undersøkelse som fant at rundt 500 personer regelmessig sprøyter seg med narkotika på offentlige steder i Glasgows bysentrum.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige