Connect with us

NTB

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakueres

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen. Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Publisert

den

Røyk stiger opp fra Cap Ferret-området nær Bordeaux torsdag. Lørdag har en skogbrann begynt å nærme seg den franske byen. Foto: Caroline Blumberg / AP / NTB

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Utenriks: Evakueringen omfatter deler av tre av byens forsteder, inkludert flyplassen, skriver nyhetsbyrået AP.

– Ettersom brannen fortsetter å spre seg, og til tross for de betydelige ressursene brannmannskapene har satt inn, krever situasjonen at innbyggerne i de berørte områdene evakueres, heter det i en uttalelse fra myndighetene i Gironde, departementet hvor Bordeaux ligger.

Skogbrannen i området herjer nær en av Frankrikes mest prestisjefylte vinregioner. Flammene har hittil svidd av et område tilsvarende halvannen gang størrelsen av Manhattan.

Skogbrannene sørvest i Frankrike har hittil ført til at 141.000 mennesker er evakuert, opplyste landets myndigheter fredag.

Annonse

Frankrikes statsminister Sébastien Lecornu innkalte innenriksministeren, forsvarsministeren, helseministeren, samferdselsministeren og miljøministeren til krisemøte i regjeringen fredag kveld.

Frankrike har nå 32 pågående skogbranner med varierende omfang. Lørdag er det ventet rundt 40 grader flere steder i landet.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige