Connect with us

NTB

Sjefen for Smithsonian trekker seg

Lonnie Bunch trekker seg som leder av Smithsonian Institution etter et turbulent år der president Donald Trump har krevd omskriving av amerikansk historie. Lonnie Bunch trekker seg som leder av Smithsonian Institution etter et turbulent år der president Donald Trump har krevd omskriving av amerikansk historie.

Publisert

den

Lonnie Bunch trekker seg som leder for Smithsonian Institution, USAs nasjonalmuseum. Foto: AP / NTB

Lonnie Bunch trekker seg som leder av Smithsonian Institution etter et turbulent år der president Donald Trump har krevd omskriving av amerikansk historie.

USAs: Bunch skriver i en pressemelding at han forlater stillingen innen utgangen av året «med svært blandede følelser».

Smithsonian Institution er USAs nasjonalmuseum og består av 20 museer og gallerier samt National Zoo.

En rapport fra Det hvite hus stemplet for to måneder siden lederne ved Smithsonian som radikale aktivister som man ikke kan stole på. Mye tyder nå på at Trump planlegger å sette inn sitt eget team.

Rapporten fra Trumps innenrikspolitiske råd hevder blant annet at National Museum of American History ikke forteller USAs historie «på en måte som er inspirerende, samlende og verdig vår store republikk».

Annonse

Trump har derfor fått satt opp skilt utenfor inngangen til museet der det advares om at noen av utstillingene er «unøyaktige».

Trump har tidligere skiftet ut ledere ved flere andre store kulturinstitusjoner i Washington, blant dem Kennedy Center.

Tidligere i år gjorde Trump et forsøk på å omdøpe senteret til «The Donald J. Trump and The John F. Kennedy Memorial Center for the Performing Arts», men det ble stanset.

Styret ved senteret ledes nå av ham selv og består av medlemmer presidenten har håndplukket.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige