Connect with us

NTB

Saudi-Arabias oljetopp avviser utfasing av olje og gass

Published

on

Aramco er blant verdens største selskaper. Dets toppsjef mener at utfasing av olje og gass bør skje først når dette er økonomisk konkurransedyktig. Foto: Amr Nabil / AP / NTB

– Verden bør forlate fantasien om å fase ut olje og gass, sier toppsjef Amin Nasser i den statlige saudiarabiske oljegiganten Aramco.

Økonomi og næringsliv: Energiomstillingen er i ferd med å mislykkes, sa Nasser på en energikonferanse i Houston i Texas mandag.– En nullstilling av overgangsstrategien er ytterst nødvendig, og mitt forslag er som følger: Vi bør forlate fantasien om å fase ut olje og gass og i stedet investere basert på faktiske forutsetninger om etterspørsel, sa Aramco-sjefen ifølge CNBC.
Ifølge det Paris-baserte Internasjonale energibyrået (IEA) kommer etterspørselen etter olje, gass og kull til å nå toppen i 2030. Nasser kritiserer prognosen og mener at IEA har for stort fokus på etterspørselen i USA og Europa. IEA bør fokusere mer på utviklingslandene, mener Nasser.
Utviklingsland i det globale sør kommer til å drive opp etterspørselen etter olje og gass i takt med velstandsutviklingen der, hvor over 85 prosent av verdens befolkning bor, påpekte han.
Nasser sa at alternative energikilder ikke har klart å overta for fossile energikilder i stor skala ennå, til tross for store investeringer.
Vind- og solenergi forsyner verden med under 4 prosent av all energi, mens elektriske kjøretøy står for under 3 prosent av alle kjøretøy, fortalte han.
– Vi bør fase inn nye energikilder og teknologi når de virkelig er klare, økonomisk konkurransedyktige og med riktig infrastruktur, sa Nasser.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige