NTB
Ryerson åpner opp om VM-nedturen: – Var ikke så lurt
Norges VM-ferd utviklet seg til å bli et eventyr, men for Julian Ryerson var det hele veien en kamp om å bli klar. Norges VM-ferd utviklet seg til å bli et eventyr, men for Julian Ryerson var det hele veien en kamp om å bli klar.
Norges VM-ferd utviklet seg til å bli et eventyr, men for Julian Ryerson var det hele veien en kamp om å bli klar.
Sport: – Jeg har aldri hatt strekk før, og så fikk jeg det i første kamp. Det var en kjedelig beskjed å få at det var en skikkelig strekk, sier Ryerson når han møter NTB på Ullevaal.
Sørlendingen glitret i Norges siste kamp på Ullevaal før VM. I 3-1-seieren leverte han to målgivende pasninger. 90 minutter ble det også mot Marokko i VM-generalprøven.
Etter 90 minutter mot Irak ble det meldt om en «sliten lårmuskel» hos Ryerson
Slik ble VM for Ryerson:
* Irak (4-1): 90 minutter
* Senegal (3-2): Av med skade etter 12 minutter.
* Frankrike (1-4): På benken
* Elfenbenskysten (2-1): På benken
* Brasil (2-1): Tatt av etter 62 minutter.
* England (1-2 e.eo.): Tatt av etter 60 minutter.
På forhånd ble Ryerson snakket om som et av Norges sikreste kort og et av navnene Solbakken først tar ut i en startellever. Slik ble det altså ikke, men høyrebacken kjempet på.
Fare for skade
– Det positive er jo at jeg aldri har hatt strekk før, så da angriper du det med litt uvitenhet og bare positivitet. Så endte det opp med å gå bra, så jeg er veldig stolt over å klare å komme tilbake etter det, så det var en liten seier.
– Det er veldig få som kan spille så kort tid etter at man har fått seg en strekk. Hvor på limiten var du, og hvor farlig var det? Kunne du skade deg ytterligere?
– Det kunne jeg selvfølgelig. Jeg prøvde litt tidligere enn det jeg kanskje burde, etter fire dager, og det var ikke så lurt. Men klarte å komme tilbake på dag ti. Det var jeg veldig fornøyd med, og det var det ikke så mange som hadde trodd skulle gå.
De to siste kampene mot Brasil og England ble det omtrent en times spill før han måtte byttes ut. NTB spør om hvorvidt det var etter planen.
– Nei, det var ikke planlagt. Jeg kjørte på så lenge det holdt.
Formen på topp
Han startet sesongen i Tyskland med tap for Bayern München i supercupen. Deretter har det blitt seks strake seirer. Nordmannen har vært med fra start i alle kampene. Dortmund topper Bundesliga med full pott etter fire kamper.
– Det var ferie og rett inn i det igjen. Det er sånn jeg liker det. Jeg er i god form. Det ser bra ut.
Torsdag står Danmark klar på Ullevaal i Nations League. Søndag kommer Portugal på besøk.
(©NTB)
