Connect with us

NTB

Russland hevder at USA forbereder atomtester i Nevada

Published

on

En russisk rakettest fra mars 2018. Arkivfoto: AP / NTB

Russland hevder å ha sett tegn til at USA forbereder atomprøvesprengninger i Nevada, melder Interfax og Tass.

Krig og konflikter: Russiske nyhetsbyråer siterer tirsdag viseutenriksminister Sergej Rjabkov, som sier at hvis USA gjennomfører slike tester, så vil Russland måtte gjøre det samme.– Det er da det oppstår en helt annerledes situasjon, men ansvaret for om det skjer, ligger fullt og helt i Washington, sier han, ifølge Tass.
Uttalelsene kommer samtidig som Statsdumaen, underhuset i den russiske nasjonalforsamlingen, undersøker hvordan Russland vil kunne trekke seg fra et historisk forbud mot prøvesprengninger.
President Vladimir Putin sa i forrige uke at Russland vil kunne vurderer å trekke seg fra avtalen for å stå på lik linje med USA. Amerikanske myndigheter har signert avtalen, men ikke ratifisert den.
Vestlige eksperter har tolket Putins uttalelser som et signal om at Russland vurderer å gjenoppta testene i en tid da Russland og Vesten står steilt mot hverandre i konflikten om Ukraina.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige