Connect with us

NTB

Russisk kaptein dømt for kabelbrudd i Østersjøen

Den russiske kapteinen på handelsskipet Fitburg er dømt for sabotasje for å ha skadet to telekom-kabler ved å slepe ankeret i Østersjøen. Den russiske kapteinen på handelsskipet Fitburg er dømt for sabotasje for å ha skadet to telekom-kabler ved å slepe ankeret i Østersjøen.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Skipet Fitburg i havn i finske Kantvik i januar. Kapteinen og en matros på skipet er dømt til fengsel for sabotasje etter å ha slept ankeret langs havbunnen og gjort skade på to telekom-kabler. Foto: Markku Ulander / Lehtikuva via AP / NTB

Den russiske kapteinen på handelsskipet Fitburg er dømt for sabotasje for å ha skadet to telekom-kabler ved å slepe ankeret i Østersjøen.

Israel: Det var 31. desember 2025 at de to kablene ble ødelagt. Skipet dro et ødelagt anker langs havbunnen på en strekning på minst 13 mil innen Estlands økonomiske sone.

Kapteinen blir dømt til tre år og seks måneders fengsel, mens den aserbajdsjanske matrosen får to år og ti måneder, ifølge Yle.

Skipet var på vei fra Russland til Israel da hendelsen skjedde, og skipet ble tatt i beslag av finske myndigheter.

De to nekter for å ha gjort noe galt og mener Finland ikke har jurisdiksjon i saken. De er begge underlagt reiseforbud.

Annonse

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige