Roglic tok over ledertrøya i Giro d’Italia
Joshua Tarling syklet inn til seier på tempoetappen i den albanske hovedstaden Tirana i Giro d'Italia lørdag. Primoz Roglic tok over den rosa trøya.
Sport: Danske Mads Pedersen startet dagen i rosa etter spurtseieren på åpningsetappen fredag. Lørdag måtte han gi den fra seg igjen.
Nå er det Roglic som skal sykle i rosa. Han var sekundet bak Tarling i mål, men tok over ledelsen i sammendraget med ett sekund foran Pedersen.
Slovenske Roglic vant rittet i 2023 og er blant de største favorittene til å sikre sammenlagtseieren i år også. Utfordrer Mikel Landa er allerede ute av kampen etter å ha gått i bakken på åpningsetappen.
Nordmennene Embret Svestad-Bårdseng (Arkea-B&B Hotels), Martin Tjøtta (Arkea-B&B Hotels), Tord Gudmestad (Decathlon AG2R) og Sven Erik Bystrøm (Groupama-FDJ) deltar i rittet.
Søndag venter en 160 kilometer lang etappe fra og til Vlorë i Albania. Deretter fortsetter rittet i Italia tirsdag.
(©NTB)