Connect with us

NTB

Rødt vil strupe bruken av elsparkesykler

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Rødt vil forby elsparkesykkelutleie om vinteren. Partiet vil også forby bruk av elsparkesykler på fortau, gangveier, i gågater, parker og gravlunder. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Rødt i Oslo vil forby bruk av elsparkesykler på fortau, gangveier, i gågater, parker og gravlunder. Partiet vil også forby utleie om vinteren.

Politikk: I tillegg til partiet halvere antallet tilgjengelige elsparkesykler i hovedstaden fra 8.000 til 4.000, skriver Dagsavisen.Norges Blindeforbund og Norges Handikapforbund Oslo stiller seg positive til forbudslinjen.
– Dette er helt i tråd med våre ønsker, sier forbundsleder Terje André Olsen i Norges Blindeforbund.
– Det er nok enkelte av forslagene vi har et sterkere engasjement for enn andre, men ingenting her vi er imot, sier Magnhild Sørbotten, regionleder i Norges Handikapforbund Oslo til avisen.
Nær to av tre bevegelses- og synshemmede føler seg utrygge når de møter elsparkesykler. Det kom fram i en undersøkelse fra Transportøkonomisk institutt (TØI), som Dagsavisen omtalte i begynnelsen av februar.
– Byen vår oppleves som mer utrygg, særlig på fortau og ved inngangen til bygg, og mange benytter bysentrum mindre enn før utleieselskapene etablerte seg, sier Siavash Mobasheri, gruppeleder i Rødts bystyregruppe i Oslo.
I dag er det rundt 8.000 elsparkesykler i hovedstaden. På det meste var det vel 25.000 slike sykler i Oslos på gater og fortau i Oslo.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige