NTB
Rettssikkerhetsprisen tildeles forfatter Simen Sætre
Journalist og forfatter Simen Sætre tildeles prisen for sitt arbeid med boken «Den usannsynlige seriemorderen – Arnfinn Nesset og hans 31 tilståelser». Journalist og forfatter Simen Sætre tildeles prisen for sitt arbeid med boken «Den usannsynlige seriemorderen – Arnfinn Nesset og hans 31 tilståelser».
Journalist og forfatter Simen Sætre tildeles prisen for sitt arbeid med boken «Den usannsynlige seriemorderen – Arnfinn Nesset og hans 31 tilståelser».
Innenriks: Det skriver fagbladet Juristen.
Juryen mener at Sætres journalistiske arbeid gir ansvarlige myndigheter et godt grunnlag for å se på Arnfinn Nesset-saken på nytt.
– Samtidig analyseres funnene i lys av oppdatert fagkunnskap om avhørsteknikk, falske tilståelser, etterforskningsmetoder, bekreftelsesfeller, vitnepsykologi, forhåndsdømming, bevisvurdering og rettsprosessen, heter det i juryens begrunnelse.
Sætre sier til Juristen at han håper boken kan bidra til debatt og refleksjon.
– I arbeidet med boken ble jeg opptatt av rettssikkerhet, og hvor sårbar og viktig den er. Jeg tenkte at jeg ikke egentlig «forsvarte Arnfinn Nesset», men rettssikkerheten.
Arnfinn Nesset ble i 1983 dømt for overlagt drap på 22 pasienter på et sykehjem i Orkdal i Trøndelag, hvor han jobbet som sykepleier og bestyrer. Han ble da dømt til lovens strengeste straff – 21 års fengsel og ti års sikring.
Nesset døde i desember i fjor, 89 år gammel.
Prisen deles ut av Norges Juristforbund, og premien i 2026 er et stipend på 100.000 kroner.
(©NTB)
