Menu
Stigfossbrua i Trollstigen. Trollstigen er et veistykke på fylkesvei 63 i Rauma kommune i Romsdal i Møre og Romsdal. Trollstigveien forbinder Valldal på Sunnmøre med Åndalsnes og Romsdalen. Foto: Halvard Alvik / NTB

Reiseledere melder om turistbølge ved Trollstigen

Flere reiseledere i området rundt Trollstigen puster lettet ut etter at Trollstigen åpnet for ferdsel igjen fredag. Det har vært noe annet enn turiståret 2024.

Av NTB | 14.07.2025 13:54:05

Økonomi og næringsliv: – Det er fulle hus overalt. Jeg tror bedriftseiere og ansatte er i sjokk og ekstase over trafikken. Den korte sommeren betyr mye for hele næringslivet, ikke bare for hytter og hoteller, sier Kroken, sier Lars Kroken til E24.

Han eier flere bedrifter i området, blant annet Gjerdset turistsenter, Trollstigen Resort og Setnes feriesenter i Rauma kommune. Kroken forteller at han ikke har opplevd slik trafikk siden pandemien.

Trollstigen ble stengt i fjor sommer etter flere steinsprang og stor skredfare.

Ifølge Kroken ga fjoråret 30 prosent nedgang i omsetningen.

– Frem til åpningen var det også mye ledig kapasitet, men det var som å skru på en bryter, sier han.

Trollstigen i Rauma kommune i Romsdal i Møre og Romsdal er en av de meste populære turistveiene i landet, med om lag 1 million besøkende hver sesong.

Veien er kjent for sine spektakulære hårnålssvinger og et dramatisk fjellandskap, som trekker til seg mange folk.

(©NTB)

Flere nyheter: