Connect with us

Lokalt

Regnet har hjulpet – men Sørvest-Norge fortsatt nær historisk bunn

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Nyhetsgrafikk: Radio Haugaland

Vannmagasinene i Sørvest-Norge har hentet seg noe inn etter bunnrekorden i august, men situasjonen er fortsatt svært unormal. Fyllingsgraden er 51,1 prosent – hele 31,7 prosentpoeng under normalen for årstiden.

Strøm: Da Radio Haugaland omtalte situasjonen i begynnelsen av september, var fyllingsgraden i Sørvest-Norge falt til rekordlave 45,9 prosent.

Siden den gang har mer nedbør og bedre tilsig løftet magasinene. Ved utgangen av uke 39 var fyllingsgraden kommet opp i 51,1 prosent.

Det er en forbedring på 5,2 prosentpoeng fra uke 35.

Fortsatt helt nede ved bunnrekorden

Til tross for oppgangen er nivået fortsatt ekstremt lavt historisk.

Annonse

Medianen for Sørvest-Norge i uke 39 er 82,8 prosent. Årets nivå ligger dermed hele 31,7 prosentpoeng under normalen.

Den laveste registrerte fyllingsgraden i uke 39 de siste 20 årene er 50,8 prosent. Årets nivå på 51,1 prosent ligger dermed bare rundt 0,3 prosentpoeng over den historiske bunnen.

Bare ett av de siste 20 årene har hatt mindre vann i magasinene på dette tidspunktet.

Mangler nær 11 TWh mot normalen

Magasinene i prisområde NO2 har en samlet kapasitet på rundt 34 terawattimer. Med dagens fyllingsgrad er energiinnholdet på omkring 17,4 TWh.

Dersom magasinene hadde ligget på normalen for årstiden, ville de inneholdt rundt 28 TWh.

Annonse

Det betyr at Sørvest-Norge fortsatt mangler i størrelsesorden 10–11 TWh vannkraft sammenlignet med et normalt år.

Norge samlet holder seg stabilt

For Norge som helhet viser de ferskeste tallene fra NVE at fyllingsgraden var 67,9 prosent ved utgangen av uke 40.

Det er omtrent uendret fra 67,8 prosent uken før.

Den store utfordringen er dermed fortsatt den geografiske forskjellen. Mens enkelte områder i landet har godt fylte magasiner, ligger Sørvest-Norge langt under normalen.

Høsten blir avgjørende

Utviklingen de siste ukene viser at situasjonen kan bedre seg raskt dersom Sørvest-Norge får perioder med mye nedbør.

Annonse

Men tiden fram mot vinteren blir stadig kortere. Normalt er magasinene godt fylt når vinterforbruket begynner å øke, mens årets utgangspunkt i Sørvest-Norge er betydelig svakere.

Lav magasinfylling betyr ikke automatisk høye strømpriser, fordi prisene også påvirkes av blant annet vindkraft, import og eksport, temperaturer og kraftsituasjonen i Europa.

Men lite tilgjengelig vannkraft reduserer bufferen i kraftsystemet og kan gjøre Sørvest-Norge mer sårbart for høye priser dersom vinteren blir kald og tørr.

Fra rekordbunn til svak bedring

Utviklingen de siste ukene viser en klar bedring: Fra 45,9 prosent i uke 35 steg fyllingsgraden til 46,1 prosent i uke 36, 46,9 prosent i uke 37, 49,8 prosent i uke 38 og 51,1 prosent i uke 39.

Men avstanden til normalen er fortsatt så stor at det må betydelige mengder nedbør til gjennom høsten for å normalisere kraftsituasjonen før vinteren.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige