Connect with us

NTB

PST vil ha økt beskyttelse av lokalpolitikere

Published

on

Lederne for Politiets sikkerhetstjeneste, Beate Gangås og Etterretningstjenesten, Nils Andreas Stensønes møtes til en samtale under Arendalsuka. Tema: Hva truer Norge nå? Foto: Heiko Junge / NTB

PST vil i samarbeid med lokalt politi drive rettsforfølgelse av personer som retter trusler mot lokalpolitikere.

Politikk: Under en debatt mellom lederne i tre etterretningstjenestene i PST, E-tjenesten og NSM under Arendalsuka onsdag, opplyste PST-sjef Beate Gangås at de vil starte et samarbeid med lokalt politi for å sikre lokaldemokratiet i større grad enn tidligere.

Gangås viste til tre rapporter som over år alle viser en økende tendens til at det er belastende å drive lokalpolitikk, Mange politikere som blir utsatt for trusler og hets velger å slutte med politikk og trekker seg ut, også lokalt.

– Dette er ikke bra for demokratiet. Vi må rett og slett føre straffesaker på dette, sier Gangås.

Å beskytte demokratiet i Norge er en av de sentrale oppgavene til Politiets sikkerhetstjeneste, men beskyttelse av lokalpolitikere er ikke blant arbeidsoppgavene.

Annonse

PST-sjefen sier politikere må tåle harde debatter og ordskifter, men at det er en overgang når det dreier seg om trusler mot enkeltpersoner.

– Hva er det lokalt politi skal gjøre for å beskytte sine lokalpolitikere. Vi trenger rettspraksis på dette, sier Gangås.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige