Oslos politimester om ungdomskriminalitet: – Har vært naive som samfunn
Politimester Ida Melbo Øystese i Oslo mener samfunnet har vært for naive til ungdomskriminaliteten som nå rammer hovedstaden.
samfunn: – Vi har tenkt at ja ja, men så galt kan det jo ikke være. Nå ser vi hvor galt det er, sier politimester Ida Melbo Øystese til NRK.
Hun uttaler seg etter to alvorlige hendelser i hovedstaden den siste uken, der unge helt ned i 13-årsalderen er involvert.
– Det som er viktig, er at vi får på plass bedre hjemler i barnevernet, sånn at vi har muligheten for i større grad å låse dørene. Vi som samfunn må få på plass tiltak raskere selv om kanskje ikke alt er utredet fullt ut.
Oslo politimester er tydelig på at de aller fleste ungdommene er gode, flinke ungdommer.
– Det som bekymrer oss, er at veldig mange unge radikaliseres raskt inn i kriminalitet gjennom digitale flater.
– Vi ser at de straffbare forholdene blir grovere og barna blir yngre, sier Øystese.
Hun peker på fellestrekkene blant de unge kriminelle: Det er gutter som selv har blitt utsatt for vold, enten hjemme eller ute, og som har minoritetsbakgrunn.
– Selv om du har hatt en vanskelig barndom, går det ikke an å hive håndgranater og stikke andre med kniv, understreker politimesteren.
(©NTB)