Oppgradering av F-35 forsinket
En teknisk oppgradering av våpensystemer og sensorer på F-35-flyene ligger an til å bli forsinket, skriver Kongressens overvåkingsorgan (GAO) i en rapport.
Politikk: Det er Block 4-oppgraderingen som nå er forsinket, skriver Forsvarets forum som siterer Defense News.
Oppgraderingen skulle i utgangspunktet være klar i 2026, men ble etter hvert utsatt til 2029. Ifølge en undersøkelse fra det amerikanske forsvarsdepartementet i fjor lå de ikke an til å levere flere av oppgraderingene før på midten av 2030-tallet, skriver de.
Spesialrådgiver Endre Lunde i Forsvarsmateriell uttaler til Forsvarets forum at de nå jobber med å oppdatere planene for Block 4-oppdateringene på de norske jagerflyene.
– Disse oppdateringene leveres ikke som en pakke, men består av en serie av maskin- og programvareoppdateringer som skal leveres trinnvis over en periode på flere år, skriver Lunde.
Han sier dette ikke vil påvirke integrasjonen av nye våpen, for eksempel norske Joint Strike Missile.
– Likevel er dette noe vi følger nøye med på, da planene her fortsatt ikke er endelige, og det derfor kan komme justeringer som vi vil måtte ta hensyn til.
(©NTB)






