Lokalt
Ønsker vennskapsby i Ukraina

Bjørn Gunnar Husby fra Haugesund Venstre tok i onsdagens bystyremøte til orde for at Haugesund bør etablere en vennskapskommune i Ukraina.
Ukraina: Fra ordførerne fikk han svar om at kommunen vil gå i dialog med KS og Den ukrainske foreningen på Haugalandet med mål om å opprette samarbeid med en ukrainsk by.
– Ukraina er i krig, og vi har sett en stor flyktningestrøm over grensene. Samtidig har mange blitt igjen for å kjempe for landets frihet. Også Haugesund har tatt imot mennesker i nød, sier Husby.
Venstrepolitikeren mener Norge og norske kommuner har et ansvar for å bidra.
– Det er vår plikt å hjelpe våre ukrainske naboer. Vi må både vise støtte i deres kamp og bidra til gjenoppbyggingen av det ukrainske samfunnet og ukrainske byer, sier han.
Husby mener et vennskapsbysamarbeid kan være et konkret bidrag i dette arbeidet.
– Skal vi lykkes med å gjenreise Ukraina, vil det kreve samarbeid på tvers av grenser. Derfor bør Haugesund finne en vennskapsby i Ukraina som vi kan støtte og samarbeide med i årene som kommer, sier han.
Han tror et slikt samarbeid kan skape større lokalt engasjement og styrke kontakten mellom innbyggere i de to landene.
– Et vennskapsbysamarbeid kan bidra til økt samfunnsengasjement og ekte borger-til-borger-kontakt. Allerede i dag gjør frivillige på Haugalandet en stor innsats. Foreningen Haugalandet for Ukraina samler blant annet inn fiskegarn som brukes til å beskytte mot droner i Ukraina, sier Husby.
Han ser også for seg samarbeid på flere områder.
– Jeg tror et slikt vennskap kan åpne for samarbeid mellom skoler, innen kunst og kultur, og mellom næringsliv i de to byene, avslutter Venstrepolitikeren.
Mvh Bjørn Gunnar Husby, bystyremedlem for Haugesund Venstre

