NTB
Regjeringen dropper endringer i hytteskatten
Regjeringen vil ikke følge opp arbeidet med en ny modell for verdsettelse av fritidsboliger. Dermed er det fryktede skattesjokket for hytteeiere avlyst. Regjeringen vil ikke følge opp arbeidet med en ny modell for verdsettelse av fritidsboliger. Dermed er det fryktede skattesjokket for hytteeiere avlyst.
Regjeringen vil ikke følge opp arbeidet med en ny modell for verdsettelse av fritidsboliger. Dermed er det fryktede skattesjokket for hytteeiere avlyst.
Innenriks: – Arbeiderparti-regjeringen kommer ikke til å fremme forslag om å endre verdsettelsesmodellen for fritidsboliger, sier finansminister Jens Stoltenberg i en epost til NTB.
– Arbeidet med ny modell ble igangsatt av Høyre og Fremskrittspartiet i 2016, basert på et skatteforlik i Stortinget. I 2021 sendte Solberg-regjeringen forslag til ny modell på høring, med sikte på innføring i 2024. Regjeringen vil ikke følge opp dette arbeidet, fortsetter han.
Skattekommisjonen er godt i gang med sitt arbeid, ifølge Stoltenberg.
– Endringer i verdsettelsesmodell kan eventuelt vurderes som en del av en helhet i et tverrpolitisk skatteforlik.
Blant dem som har vært bekymret for planen om endringer i verdsettelsesmodellen, er Norges Hytteforbund, som fryktet en kraftig skatteøkning for mange.
– Mange hytter har i dag lave historiske formuesverdier, og en overgang til modellbasert verdsettelse kan gi brå og store hopp i skattegrunnlaget, skrev de i en pressemelding i februar.
