Nye sammenstøt i Iran – tallet på drepte stiger
Iranske sikkerhetsstyrker brukte tåregass for å spre demonstranter torsdag. Protestene mot regimet og økte levekostnader fortsetter.
Krig og konflikter: Ifølge menneskerettighetsorganet Iran Human Rights (IHR) åpnet sikkerhetsstyrkene ild, brukte tåregass og angrep sivile i byen Kerman sørøst i Iran.
Minst 45 demonstranter er ifølge IHR drept av sikkerhetsstyrker siden protestene startet, blant dem flere mindreårige.
Irans president Masoud Pezeshkian ba torsdag landets sikkerhetsstyrker om å være «ytterst tilbakeholdne» i håndteringen av demonstranter.
– All voldelig oppførsel bør unngås, sa han i en uttalelse på sin egen nettside, der han samtidig oppfordret til «dialog, engasjement og til å lytte til folkets krav».
Demonstrasjonene, som for lengst har spredt seg til stort sett hele landet, har tiltatt i omfang og heies fram av opposisjonen.
Regimet skylder på sin side på «bråkmakere». Onsdag ble en politimann knivstukket og drept, ifølge det statlige nyhetsbyrået Fars skjedde dette under «et forsøk på å kontrollere uro».
(©NTB)








