Menu
Yuki Tsunoda er klar for sitt første løp som Red Bull-fører. Det skjer i hans hjemland, Japan. Foto: Heath McKinley / AP / NTB

Ny Red Bull-fører går for pallplass på direkten: – Utrolig spennende

Yuki Tsunoda har presset på seg foran debuten som Red Bull-fører på hjemmebane i Japan. Han gjør lite for å dempe forventningene.

Av NTB | 31.03.2025 10:11:53

Sport: Den 24 år gamle japaneren får oppfylt Red Bull-drømmen etter at Liam Lawson har sviktet i sesongstarten. De to bytter lag, og Lawson skal kjøre for søsterlaget Racing Bull når Formel 1-sirkuset fortsetter på Suzuka-banen kommende helg.

Tsunoda beskriver det som «uvirkelig» å kjøre for et av topplagene i motorsporten, men satser på å sette sitt preg på løpene fra start av.

– Jeg vil ikke øke forventningene for mye, men jeg ønsker å havne på seierspallen i Japans Grand Prix, sa han på et sponsorarrangement med Honda i Tokyo søndag.

– Nå har alt falt på plass, og jeg står her (som Red Bull-fører), takket være støtten fra alle, fortsatte japaneren.

Tsunoda har kjørt fire fulle Formel 1-sesonger fra før, og hans beste plassering er en 4.-plass fra Abu Dhabi som Alpha Tauri-fører i 2021. I år har han vist tempo i Racing Bull-bilen, selv om han ikke har samlet poeng i VM-sammendraget.

– Jeg kunne ikke vært i en mer presset og utfordrende situasjon enn dette. Det er også debuten min, og når man slår sammen alt dette, tror jeg det kommer til å bli et utrolig spennende løp.

Så langt har han kun fått testet Red Bull-bilen gjennom to dager med simulatorkjøring. Han synes ikke bilen virket særlig utfordrende å håndtere, slik det har virket for Lawson.

– Alle sier at bilen er veldig responsiv, og jeg fikk også det inntrykket. Men jeg synes ikke den oppfører seg på en vanskelig eller merkelig måte, sier han.

(©NTB)