Lokalt
Ny organisering av hjemmetjenesten i Haugesund

Fra 1. juni innføres en ny modell med egne team – målet er bedre tjenester og tryggere hverdag for brukerne.
Eldrebølgen: Haugesund kommune gjør nå en omfattende omorganisering av hjemmetjenesten. Den nye strukturen trer i kraft 1. juni og skal ruste tjenestene for fremtidens behov.
Skal møte økende behov
Bakgrunnen for omorganiseringen er en tydelig utvikling: flere eldre og færre yrkesaktive. Samtidig skal flere bo hjemme lengre.
– Dette er en viktig og nødvendig satsing. Vi skal stå godt rustet til å møte framtidens behov, sier virksomhetsleder Kathrine Straum.
Ny teamstruktur
Den nye organiseringen innebærer en tydelig oppdeling i team:
- Eget sykepleierteam
- Fire helseteam fordelt geografisk
- Ett miljøterapeutisk team for hele kommunen
- Videre drift av nattpatrulje og omsorgsboliger
Sykepleierteamet skal håndtere alle sykepleiefaglige oppgaver, mens helseteamene tar seg av praktisk bistand og tjenester som krever helsefagarbeidere. Det miljøterapeutiske teamet skal følge opp personer med psykiske utfordringer, rusproblemer eller utviklingsforstyrrelser.
Satser på faste stillinger
En sentral del av endringen er flere faste ansatte og færre vikarer.
– For brukerne betyr det flere kjente fjes, mer kontinuitet og trygghet. For oss gir det sterkere fagmiljøer og bedre kvalitet, sier Straum.
Bred involvering
Arbeidet med omorganiseringen har pågått i flere måneder, med tett samarbeid mellom ledelse, ansatte og tillitsvalgte. Turnus og bemanning er planlagt med utgangspunkt i faktiske behov – time for time.
Klar for oppstart
Nå gjenstår siste fase før oppstart 1. juni.
– Vi har stor tro på dette prosjektet, og gleder oss til å komme i gang, sier Straum.
Kommunen mener den nye modellen vil gi både bedre tjenester og en mer bærekraftig arbeidshverdag i årene som kommer.
